Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

O paušální daň může do konce května zažádat víc lidí


Redakce
24. 5. 2017
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Více podnikatelů může za rok 2017 využít tzv. institut paušální daně. S finančním úřadem si tak budou moci domluvit pevnou výši své daňové povinnosti.

Foto: 123RF

 

Více podnikatelů bude moci už za letošní rok využít tzv. institut paušální daně. Podávat žádosti o stanovení daně z příjmů fyzických osob paušální částkou za zdaňovací období 2017 mohou až do 31. května.


 
Více podnikatelů může za rok 2017 využít tzv. institut paušální daně. S finančním úřadem si tak budou moci domluvit pevnou výši daně a zbavit se tím administrativy spojené s placením daní. Požádat o stanovení daně z příjmů fyzických osob na rok 2017 paušální částkou bude možné až do 31. května 2017.
 
Úprava je součástí daňového balíčku pro rok 2017, který v nejbližších týdnech vstoupí v účinnost. Dochází k novelizaci ustanovení § 7a zákona o daních z příjmů, které upravuje právě daň stanovenou paušální částkou. Z přechodného ustanovení vyplývá, že změnu lze použít již pro zdaňovací období roku 2017.
 
Nově si o stanovení paušální daně z příjmů mohou požádat i ty podnikající fyzické osoby, které mají vedle příjmů ze samostatné činnosti také příjmy ze zaměstnání, což samo o sobě rozšiřuje okruh potenciálních žadatelů řádově o desítky tisíc poplatníků. Další změnou je také možnost požádat si o paušální daň i v případě, že podnikatel má jednoho či více zaměstnanců.
 
Maximální výše ročních příjmů, při kterých je možné institutu využít, je 5 000 000 Kč. Tento limit je při podání příslušné žádosti nutné plnit minimálně po tři předcházející zdaňovací období.

Minimální výše takto stanovené daně je 600 Kč za rok.

Pevná výše daňové povinnosti až na tři roky dopředu

Praxe bude taková, že se daňový poplatník obrátí na svého správce daně a společně s ním, ať už na základě jeho podnikatelské minulosti, nebo tržního benchmarku, naleznou vzájemně přijatelnou výši daňové povinnosti, a to až na tři roky dopředu.
 
Podnikatele, kteří projeví zájem o paušální daň již letos, Finanční správa vyrozumí o stanovení paušální daně do 15. září 2017.
 
Dosud tohoto institutu využívalo méně než 40 subjektů. Po odstranění legislativních bariér a zpřístupnění paušální daně širšímu okruhu lidí se očekává mnohonásobně vyšší zájem. Paušální daň by mohli využívat především drobní podnikatelé, kteří uvítají zejména možnost oprostit se od administrativy spojené s placením daní.
 
Již dříve vydalo Generální finanční ředitelství ke stanovení daně paušální částkou pokyn D-30. Kromě shrnutí zákonných předpokladů se v něm dozvíte mimo jiné i to, co by měla žádost o stanovení daně paušální částkou obsahovat.
 
 
Související článek:
Paušální daň v roce 2017


Zdroj: Finanční správa
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nárok na kompenzační bonus při souběhu SVČ a zaměstnání

22. 5. 2020 | Kompenzační bonus pro OSVČ není přiznán těm, kteří jsou zaměstnáni, pokud jim v důsledku zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Rozhodnou částkou pro účast na nemocenském pojištění jsou 3 000 Kč. Výjimku mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně. Zvláštním případem jsou zaměstnanci – pedagogové, u nich účast na nemocenském pojištění není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Terra Mia s.r.o.
Spodní prádlo, které si zamilujete ...
www.pohodovynakup.cz

DANKELUS s.r.o.
Provoz internetových obchodů s dárky a hračkami, tvorba www stránek.
www.davidsrubar.cz

Daňový kalendář

25. 5. 2020 Přiznání DPH (za duben 2020)
25. 5. 2020 Souhrnné hlášení (za duben 2020)
25. 5. 2020 Kontrolní hlášení (za duben 2020)
1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,28 Kč
0,065 Kč
25,00 Kč
0,050 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 25.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru