Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Nové a kratší přiznání k dani z příjmů fyzických osob


Bc. Michaela Sobotková
13. 10. 2016
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Zjednodušený a přehledný tiskopis zajistí poplatníkům rychlejší a snadnější vyplnění.

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Přiznání k dani z příjmů fyzických osob bude možné již za zdaňovací období roku 2016 podat na novém a zjednodušeném tiskopise, který má pouze dvě strany. Tato novinka se ale týká pouze poplatníků s příjmy ze zaměstnání.


 
Ve snaze usnadnit lidem plnění jejich daňových povinností přichází Finanční správa s možností podávat přiznání k dani z příjmů fyzických osob od zdaňovacího období roku 2016 na novém tiskopise, který má pouze dvě strany. Až doposud jej každý rok zhruba 900 000 poplatníků muselo podávat na čtyřstránkovém formuláři.
 
Zjednodušený a přehledný tiskopis zajistí rychlejší a snadnější vyplnění. Tato novinka se týká pouze poplatníků s příjmy ze závislé činnosti (ze zaměstnání), kteří tvoří téměř polovinu z celkového počtu 2,1 milionu podaných daňových přiznání za loňský rok.
 
Podat přiznání bude možné i elektronicky, přes Daňový portál, kde vám správnost vyplnění ověří kontrolní mechanismy. Součástí tiskopisu je také žádost o vrácení přeplatku na dani.

Do daňového přiznání se uvádějí pouze příjmy ze zaměstnání mající zdroj na území ČR. Tiskopis je určen jak pro rezidenty, tak i pro nerezidenty. Záleží jen na vás, zda v příštím roce využijete nový zjednodušený dvoustránkový tiskopis, nebo dáte přednost tomu původnímu, na který už jste zvyklí.
 
Tento nový tiskopis není určen pro:
  • poplatníky s příjmy z podnikání, nájmu, s kapitálovými příjmy nebo ostatními příjmy,
  • poplatníky s příjmy ze zdrojů v zahraničí,
  • poplatníky podávající dodatečné přiznání.
Finanční správa připravila kromě samotného tiskopisu také leták Jak vyplnit nové přiznání, kde kromě zvýraznění změn uvádí také praktické příklady.


Zdroj: Finanční správa
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Katty M.
23. 1. 2017 15:01:37
Drahoslava: Myslím že by to neměl být problém (viz. řádek 22 Úhrn příjmů od všech zaměstnavatelů ve zkráceném tiskopisu).
Hlášení závadného obsahu

Drahoslava
21. 1. 2017 13:14:30
Dobrý den,budu si vyplňovat Danové přiznání za r.20169 z příjmu fyzických osob.Mám potvrzení od 2 zaměstnavatelů,mohu vyplnit na jednolistě-zjednodušeném?Díky na info.Krásný den.Drahoslava LUčová.
Hlášení závadného obsahu

Jaromír Růžička
13. 10. 2016 12:01:18
Takže se vracíme zhruba o patnáct let zpět a máme opět tiskopisy přiznání typu A a B. Ale s velkou politickou pompou říkáme, že jsme to vymysleli nyní pro zjednodušení práce daňových poplatníků.
Hlášení závadného obsahu

Alexandra Mrňová
Uživatel POHODA
13. 10. 2016 10:44:49
Dobrý den,
fakturujeme obci refundaci mzdy za výkon veřejné funkce (ať už jde o výkon neuvolněného starosty, nebo účast našich zaměstnanců ve volebních komisích). Fakturovaná částka se skládá ze mzdy zaměstnance a nákladů za zaměstnavatele (soc. a zdrav. poj.). Jinak částku nenavyšujeme. Náš postup je prý ale chybný. Tuto částku prý musíme dopočítat i o 21% DPH. Pokud tomu tak je musíme provést dodatečná přiznání? Za odpověď děkuji. A.Mrňová
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
RB Accountancy, s.r.o.
Účetní společnost zabívající se vedením účetnictví a daňové evidence
ucetnictviblahova.cz

Seikan účetní kancelář
Vadí vám zpracování účetnictví na poslední chvíli? POHODA v Cloudu!
www.seikan.cz

Daňový kalendář

26. 8. 2019 Souhrnné hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Kontrolní hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Přiznání DPH (za červenec 2019)
2. 9. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka - popl. provozující zeměd. výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5000 Kč)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,78 Kč
0,045 Kč
23,22 Kč
-0,017 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 19.08.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru