Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Nové a kratší přiznání k dani z příjmů fyzických osob


Bc. Michaela Sobotková
13. 10. 2016
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Zjednodušený a přehledný tiskopis zajistí poplatníkům rychlejší a snadnější vyplnění.

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Přiznání k dani z příjmů fyzických osob bude možné již za zdaňovací období roku 2016 podat na novém a zjednodušeném tiskopise, který má pouze dvě strany. Tato novinka se ale týká pouze poplatníků s příjmy ze zaměstnání.


 
Ve snaze usnadnit lidem plnění jejich daňových povinností přichází Finanční správa s možností podávat přiznání k dani z příjmů fyzických osob od zdaňovacího období roku 2016 na novém tiskopise, který má pouze dvě strany. Až doposud jej každý rok zhruba 900 000 poplatníků muselo podávat na čtyřstránkovém formuláři.
 
Zjednodušený a přehledný tiskopis zajistí rychlejší a snadnější vyplnění. Tato novinka se týká pouze poplatníků s příjmy ze závislé činnosti (ze zaměstnání), kteří tvoří téměř polovinu z celkového počtu 2,1 milionu podaných daňových přiznání za loňský rok.
 
Podat přiznání bude možné i elektronicky, přes Daňový portál, kde vám správnost vyplnění ověří kontrolní mechanismy. Součástí tiskopisu je také žádost o vrácení přeplatku na dani.

Do daňového přiznání se uvádějí pouze příjmy ze zaměstnání mající zdroj na území ČR. Tiskopis je určen jak pro rezidenty, tak i pro nerezidenty. Záleží jen na vás, zda v příštím roce využijete nový zjednodušený dvoustránkový tiskopis, nebo dáte přednost tomu původnímu, na který už jste zvyklí.
 
Tento nový tiskopis není určen pro:
  • poplatníky s příjmy z podnikání, nájmu, s kapitálovými příjmy nebo ostatními příjmy,
  • poplatníky s příjmy ze zdrojů v zahraničí,
  • poplatníky podávající dodatečné přiznání.
Finanční správa připravila kromě samotného tiskopisu také leták Jak vyplnit nové přiznání, kde kromě zvýraznění změn uvádí také praktické příklady.


Zdroj: Finanční správa
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Katty M.
23. 1. 2017 15:01:37
Drahoslava: Myslím že by to neměl být problém (viz. řádek 22 Úhrn příjmů od všech zaměstnavatelů ve zkráceném tiskopisu).
Hlášení závadného obsahu

Drahoslava
21. 1. 2017 13:14:30
Dobrý den,budu si vyplňovat Danové přiznání za r.20169 z příjmu fyzických osob.Mám potvrzení od 2 zaměstnavatelů,mohu vyplnit na jednolistě-zjednodušeném?Díky na info.Krásný den.Drahoslava LUčová.
Hlášení závadného obsahu

Jaromír Růžička
13. 10. 2016 12:01:18
Takže se vracíme zhruba o patnáct let zpět a máme opět tiskopisy přiznání typu A a B. Ale s velkou politickou pompou říkáme, že jsme to vymysleli nyní pro zjednodušení práce daňových poplatníků.
Hlášení závadného obsahu

Alexandra Mrňová
Uživatel POHODA
13. 10. 2016 10:44:49
Dobrý den,
fakturujeme obci refundaci mzdy za výkon veřejné funkce (ať už jde o výkon neuvolněného starosty, nebo účast našich zaměstnanců ve volebních komisích). Fakturovaná částka se skládá ze mzdy zaměstnance a nákladů za zaměstnavatele (soc. a zdrav. poj.). Jinak částku nenavyšujeme. Náš postup je prý ale chybný. Tuto částku prý musíme dopočítat i o 21% DPH. Pokud tomu tak je musíme provést dodatečná přiznání? Za odpověď děkuji. A.Mrňová
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Splatnost zálohy na daň z příjmů

2. 6. 2020 | Záloha na daň z příjmů splatná 15. 6. 2020 se nemusí platit v daném termínu. Nedochází však k prominutí samotné daně, ta bude případně uhrazena až s podáním přiznání. Více informací na webu společnosti pro daňové poradenství KODAP.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
VANESA
Dámské oděvy, pletené oděvy -velkoobchod
www.vanesa.cz

NON STOP EXPRES s.r.o.
Dopravní agentura zabývající se vytěžováním vozidel všech tonáží.
www.nonstopexpres.cz

Daňový kalendář

15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)
22. 6. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
25. 6. 2020 Přiznání DPH (za květen 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,62 Kč
-0,040 Kč
23,66 Kč
-0,155 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 04.06.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru