Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Nová příloha přiznání o transakcích spojených osob


Bc. Michaela Sobotková
16. 12. 2014
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Příloha o přehledu transakcí se spojenými osobami je obvyklou součástí správy daní v mnoha zemích.

Foto: Archiv

 

Finanční úřady se při daňových kontrolách zaměří na převodní ceny. Ke zjištění podrobných informací o transakcích se spojenými osobami poslouží nová příloha daňového přiznání, a to již za zdaňovací období roku 2014.


 
Generální finanční ředitelství se chce prostřednictvím finančních úřadů a územních pracovišť při daňových kontrolách českých společností i podnikajících fyzických osob zaměřit na kontrolu nastavení cen u transakcí mezi personálně či majetkově spojenými osobami, tzv. převodních cen (ceny, za které se prodávají produkty a služby mezi spřízněnými osobami – pozn. red.).
 
Hlavním důvodem zaměření na převodní ceny je obava z možného krácení daní a daňových úniků.
 
„V průběhu letošního roku jsme vybraným daňovým subjektům rozeslali dotazník, na základě kterého finanční úřady získaly přehled o situaci daňových subjektů a transakcích se spojenými osobami. Vyplnění formuláře bylo dobrovolné,“ informovala Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství.
 
Obdobné údaje, týkající se transakcí se spřízněnými osobami, budou nově součástí Přílohy přiznání k dani z příjmů právnických osob již za zdaňovací období roku 2014 (příloha bude mít název Přehled transakcí se spojenými osobami). Tato speciální příloha je obvyklou součástí správy daní v mnoha zemích.

Kdo bude mít povinnost vyplňovat novou přílohu?

Povinnost vyplňovat přílohu budou mít daňové subjekty splňující alespoň jedno z následujících kritérií:
  • aktiva celkem více než 40.000.000 Kč,

  • čistý obrat více než 80.000.000 Kč, nebo

  • průměrný přepočtený stav zaměstnanců více než 50,
 
za předpokladu, že:
  1. uskutečnily transakci se spojenou osobou se sídlem v zahraničí (přílohu vyplní pouze ve vztahu k těmto zahraničním spojeným osobám), nebo

  2. vykázaly daňovou ztrátu a současně uskutečnily transakci se spojenou osobou, a to zahraniční a/nebo tuzemskou (přílohu vyplní ve vztahu ke všem spojeným osobám), nebo

  3. jsou příjemci investiční pobídky formou slevy na dani a současně uskutečnily transakci se spojenou osobou, a to zahraniční a/nebo tuzemskou (přílohu vyplní ve vztahu ke všem spojeným osobám).
 
Získané údaje využije finanční správa v rámci analýzy rizik při výběru subjektů pro daňovou kontrolu. Díky tomu bude moci být daňová kontrola převodních cen cílenější a méně zatěžující pro daňové subjekty, které mají transakce se spojenými osobami řádně zdokumentovány a nastaveny v souladu se zákonem a mezinárodně uznávaným principem tržního odstupu.


Zdroj: Finanční správa
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Splatnost zálohy na daň z příjmů

2. 6. 2020 | Záloha na daň z příjmů splatná 15. 6. 2020 se nemusí platit v daném termínu. Nedochází však k prominutí samotné daně, ta bude případně uhrazena až s podáním přiznání. Více informací na webu společnosti pro daňové poradenství KODAP.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
IPsecure.cz s.r.o.
Prodejce a instalační firma bezpečnostních IP kamerových systémů.
www.ipsecure.cz

Ing. Jaromír Chlada
Vedení účetnictví a daňové evidence pro podnikatelské subjekty.
www.ekonom-chlada.cz

Daňový kalendář

15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)
22. 6. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
25. 6. 2020 Přiznání DPH (za květen 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,62 Kč
-0,040 Kč
23,66 Kč
-0,155 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 04.06.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru