Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Může si Slovák uplatnit daňový bonus na dítě?


Bc. Michaela Hauzarová
14. 3. 2017
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Foto: Fotolia

 

Pro správné posouzení nároku na uplatnění daňového zvýhodnění je v první řadě nutné posoudit, zda se jedná o daňového rezidenta či nerezidenta ČR. Od toho se následně odvíjí možnost a způsob uplatnění slev na dani či nezdanitelných částí základu daně.


 
Dotaz:
S manželem jsme oba Slováci s přechodným pobytem v České republice a manžel pracuje. Má nárok na daňový bonus na děti?
 
 Odpovídá Bc. Michaela Hauzarová, účetní:

Pro správné posouzení nároku na uplatnění daňového zvýhodnění je v tomto případě v první řadě nutné posoudit, zda se jedná o daňového rezidenta či nerezidenta ČR. Daňovým rezidentem ČR je podle ustanovení § 2 odst. 2 zákona o daních z příjmů („ZDP“) fyzická osoba, která splňuje alespoň jednu ze dvou podmínek, tj. má na území ČR bydliště, anebo se zde obvykle zdržuje, tj. že zde pobývá alespoň 183 dní v příslušném kalendářním roce, a to souvisle, nebo v několika časových obdobích. Za bydliště se považuje místo, kde má poplatník stálý byt za okolností, z nichž se dá usuzovat jeho úmysl trvale se v tomto bytě zdržovat.
 
Naopak osoba, která nemá na území ČR bydliště a ani se na území ČR obvykle nezdržuje (tj. v kalendářním roce se zde zdržuje méně než 183 dnů) a zároveň má příjmy ze zdrojů na území ČR, se dle § 2 odst. 3 ZDP považuje za daňového nerezidenta ČR. Za daňového nerezidenta ČR se může považovat ale i osoba, která splňuje jednu ze dvou podmínek daňového rezidentství v ČR stanovenou v zákoně o daních z příjmů (např. dobu pobytu), jestliže podle kritérií mezinárodní smlouvy o zamezení dvojího zdanění je považována za daňového rezidenta druhého státu, nikoliv České republiky.
 
Příkladem může být situace, kdy má poplatník stálé bydliště v jiném státě, ale v ČR tráví v přechodném bydlišti více jak 183 dnů. Pak se doporučuje využít kritérium, kterým je středisko životních zájmů, tedy kde má poplatník stálý byt, rodinu, majetek či bankovní účty, tam je rezidentem. Pokud má příslušník jiného státu středisko životních zájmů také v ČR, pak si může u finančního úřadu („FÚ“) dle bydliště v ČR podat žádost o daňový domicil (rezidentství) v ČR a při kladném vyjádření FÚ je považován za daňového rezidenta.

Daňový nerezident uplatní daňové zvýhodnění pouze v daňovém přiznání

Daňový nerezident ČR může daňové zvýhodnění uplatnit, pokud je daňovým rezidentem členského státu Evropské unie nebo státu tvořícího Evropský hospodářský prostor, a jestliže úhrn všech jeho příjmů ze zdrojů na území České republiky činí nejméně 90 % všech jeho příjmů. S výjimkou příjmů, které nejsou předmětem daně podle § 3 nebo § 6 ZDP, nebo jsou od daně osvobozeny podle § 4, § 6 nebo § 10 ZDP, nebo příjmů, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně. Výši příjmů ze zdrojů v zahraničí prokazuje poplatník potvrzením zahraničního správce daně.
 
Daňové zvýhodnění na děti ve společně hospodařící domácnosti (včetně případného daňového bonusu), ale i slevy na dani podle § 35ba odst. 1 písm. b) až f) ZDP (např. na manželku) či nezdanitelné části základu daně může však daňový nerezident uplatnit pouze v rámci daňového přiznání, přičemž daňový bonus na děti může uplatnit pouze poplatník, který měl za příslušné zdaňovací období zdanitelné příjmy alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy.
 
Pro úplnost doplním, že pokud by se jednalo o příjmy na území České republiky ze samostatné výdělečné činnosti podle § 7 ZDP, kdy osoba samostatně výdělečně činná uplatňuje výdaje procentem z příjmů, pak tato osoba nemůže v souladu s ustanovením § 35ca ZDP uplatnit daňové zvýhodnění na dítě ani slevu na manžela či manželku.
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Mario
16. 10. 2019 10:17:18
Dobry den.Som slovak pracujuci v cr.Pracujem v jednej fabrike uz 3 roky.Z agentury som prestupil pod kmen od 1.7.2019.Z personalneho odomna pytali akurat rodne listy deti a splnomocnenie ze moja druzka sa neuplatnuje o zlavach na deti.Co presne potrebujem aby som mal natok na prispevok na deti a co by som musel presne z dokladnovat.Bude stacit aj najomna zmluva?Ci potrebujem trvali pobyt?Dakujem.
Hlášení závadného obsahu

ataner.j
14. 3. 2017 11:39:35
a může si manžel(nerezident) uplatnit bonus na děti, když si tento uplatňuje manželka, pracující a žijící na slovensku?
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik



 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nárok na kompenzační bonus při souběhu SVČ a zaměstnání

22. 5. 2020 | Kompenzační bonus pro OSVČ není přiznán těm, kteří jsou zaměstnáni, pokud jim v důsledku zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Rozhodnou částkou pro účast na nemocenském pojištění jsou 3 000 Kč. Výjimku mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně. Zvláštním případem jsou zaměstnanci – pedagogové, u nich účast na nemocenském pojištění není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace




Firmy v Pohodě
 
EG - Consult, s.r.o.
Účetní firma dodává a podporuje produkty Strormware Office
www.egconsult.cz

účetní společnost
snažící se ušetřit klientům náklady
www.brnovedeniucetnictvi.cz

Daňový kalendář

25. 5. 2020 Přiznání DPH (za duben 2020)
25. 5. 2020 Souhrnné hlášení (za duben 2020)
25. 5. 2020 Kontrolní hlášení (za duben 2020)
1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,28 Kč
0,065 Kč
25,00 Kč
0,050 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 25.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru