Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Ministerstvo financí chystá hotovou revoluci v daních


Bc. Michaela Sobotková
21. 6. 2016
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

chystase
 

Ministerstvo financí představilo plány na hotovou daňovou revoluci. Chce zjednodušit zákon o daních z příjmů, udělat daňové přiznání pouze na dvě strany a vzniknout by měl třeba i daňový kiosek, který by měl být jakýmsi virtuálním finančním úřadem.


 
MOderní a JEdnoduché – přívlastky, které se skrývají v názvu projektu Ministerstva financí MOJE daně. Novou vizi představil minulý týden ministr financí Andrej Babiš. „Chci, aby Ministerstvo financí připravilo jednodušší daňový systém po vzoru nejlepší světové praxe. Například zákon o daních z příjmů, který dnes máme, je z roku 1992 a byl 150krát novelizován,“ vysvětluje ministr financí.
 
Zákon o daních z příjmů v současné podobě je více než 7× delší než v původním znění, obsahuje výjimky podle dnes již neplatných vyhlášek a na vršící se výjimky již nestačí písmenka abecedy. Nový zákon o daních z příjmů by měl být čistý, „úřednický“ zákon s katalogem standardizovaných výjimek. Měl by to být jednodušší a uživatelsky přátelský předpis.
 
Návrh nového zákona o daních z příjmů by měl být představen v září 2017, účinnost je plánovaná na 1. leden 2020. Otázkou však je, zda se tyto plány do té doby podaří převést v realitu. Změny totiž budou zasahovat již do nového volebního období a není tedy jisté, zda bude Andrej Babiš stále sedět v ministerském křesle.
 
Zákon o daních z příjmů však není jedinou oblastí, která by měla doznat změn. Jaké další novinky má Ministerstvo financí v plánu zavést? Postupně si je níže v krátkosti představíme.

Integrovaný systém správy daní a pojistného

Integrovaný systém správy daní a pojistného („ISS“) nahrazuje dříve plánované jednotné inkasní místo. Pojem ISS by se měl objevit v novém zákoně o daních z příjmů. Měl by mít na starosti nejen výběr daní, ale i pojistného. Poplatník by tak mohl příslušné částky odvádět pouze na jeden účet Finanční správy, která by se měla stát správcem tohoto integrovaného systému.

Samovyměření DPH

Zadržování vyměřeného nadměrného odpočtu DPH může působit některým podnikatelům potíže. Samovyměření by mělo celý proces urychlit. Finanční úřad by zadržoval pouze sporné části nadměrného odpočtu DPH (tedy nikoliv celé částky).
 
Předpokládaná platnost je v lednu 2019 (s účinností od 1. ledna 2020).

Daňový kiosek

Daňový kiosek by měl být jakýmsi virtuálním finančním úřadem – kdo bude chtít, vyřeší daně z domova. Lidé by díky němu měli mít kompletní přehled o svých daňových povinnostech, měla by se jim zobrazovat daňová historie a formuláře by měly mít předvyplněné údaje (a to nejen identifikační údaje, ale také třeba údaje z minulého daňového období).
 
Daňový kiosek by měl umožnit například také vedení jednoduchého účetnictví nebo poskytnout rozhraní pro účetní programy. Díky individualizaci by mělo dojít též ke snížení administrativy zaměstnavatelů.
 
Konkrétnější představení projektu by mělo nastat v září roku 2017.

Elektronizace podání

Finanční správa by ráda zvýšila počet podání, která je možno učinit elektronicky. U takovýchto podání by se tak měla snížit chybovost, kontrolu by měl udělat automaticky informační systém.

Daňové přiznání pouze na dvě stránky

Zaměstnanci, kteří si sami podávají daňové přiznání, by se měli dočkat nového formuláře pouze na jednom listě, tedy na dvou stranách A4. V současné době je vyhotovený návrh obsahové stránky, finální verze by měla být k dispozici na podzim letošního roku.

Zjednodušení placení daní

Finanční správa letos zavedla platbu daně z nemovitých věcí přes SIPO (více viz v článku Daň z nemovitých věcí můžete platit přes SIPO) a vybraných daní přes daňovou složenku (více viz v článku Platba přes daňovou složenku bude na poště zdarma). A chtěla by znovu zavést možnost placení pomocí platební karty (pouze u vybraných odvodů – některé daně, cla či další poplatky). S největší pravděpodobností od příštího roku.

Intenzivnější komunikace s daňovými dlužníky

Také na daňové dlužníky se chce více zaměřit Finanční správa. Řešit nedoplatky by s nimi chtěla intenzivněji než doposud, a to telefonicky, přes SMS, e-mailem nebo osobně.


Zdroj: Ministerstvo financí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Splatnost zálohy na daň z příjmů

2. 6. 2020 | Záloha na daň z příjmů splatná 15. 6. 2020 se nemusí platit v daném termínu. Nedochází však k prominutí samotné daně, ta bude případně uhrazena až s podáním přiznání. Více informací na webu společnosti pro daňové poradenství KODAP.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
JANDA Consulting s.r.o.
Vedení účetnictví, daně & právo | 25 let zkušeností
www.jandaconsulting.org

KOVAZ s.r.o.
Hydraulika, pneumatika, výroba, servis. Nabízíme hadice, rychlospojky.
www.kovaz.cz

Daňový kalendář

15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)
22. 6. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
25. 6. 2020 Přiznání DPH (za květen 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,59 Kč
-0,030 Kč
23,47 Kč
-0,191 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 05.06.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru