Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Auto na úvěr se zajištěním a smlouvou o výpůjčce


Ing. Radek Bílý, QÚD
12. 8. 2016
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Foto: Fotolia

 

Řešíte koupi vozu na úvěr se zajištěním a smlouvou o výpůjčce v s. r. o.? Nevíte, zda můžete auto odepisovat, uplatňovat DPH u pohonných hmot a zda vám vznikne při výpůjčce majetkový prospěch? Odpovídáme na další z vašich dotazů.


 
Dotaz:
Řeším koupi vozu na úvěr se zajištěním vozu a smlouvou o výpůjčce ve společnosti s ručením omezeným.
 
1. Mohu si dát vůz do majetku a účetně odepisovat, když je vůz zajištěn a tedy v technickém průkazu je jako majitel uvedena úvěrová firma? Nebo fakturu za vůz budu účtovat na 042/321 v roce 2016 a z 042 vůz převedu na 022 až v roce 2021, kdy mi skončí zajištění, a až v roce 2021 začnu účetně odepisovat? A jak je to s daňovými odpisy?
 
2. Pohonné hmoty („PHM“) dle zákona o daních z příjmů (§ 24 odst. 2 písm. k) bod 3) mohu uplatňovat ve výši náhrady výdajů za spotřebované PHM. Znamená to tedy, že si DPH u PHM nemůžu uplatňovat? A jak je to s uplatněním DPH u oprav vozu?
 
3. Auto mohu používat na základě smlouvy o výpůjčce – budu nějak řešit § 19b odst. 1 písm. d), tedy majetkový prospěch nad 100.000 Kč při výpůjčce? Neboť auto vlastně máme vypůjčené za 0 Kč – tedy máme majetkový prospěch? Kdybychom vůz půjčili z autopůjčovny, tak by byl náklad zcela jistě nad 100.000 Kč za rok.
 
 Odpovídá Ing. Radek Bílý, QÚD, daňový poradce:
 
Při pořízení automobilu na úvěr může automobil sloužit k zajištění úvěru několika způsoby. V dotazu se jedná o situaci relativně komplikovanou, a to za využití zajišťovacího převodu práva současně s výpůjčkou.
 
K bodu 1. dotazu: Na základě § 28 odst. 1 zákona o účetnictví v případech smlouvy o výpůjčce po dobu zajištění závazků převodem práva o majetku (automobilu) účtují a odpisují jej účetní jednotky, které jej používají. Takto máme vyřešen účetní pohled a účetní odpisy.

Daňovou stránku řeší ustanovení § 28 odst. 4 zákona o daních z příjmů („ZDP“). Daňové odpisy může uplatnit při převodu vlastnictví hmotného movitého majetku v důsledku zajištění dluhu převodem práva na věřitele původní odpisovatel. Podmínkou však je uzavření smlouvy o výpůjčce s věřitelem. Tato podmínka je v našem případě splněna.
 
Shrnutí: Automobil eviduje ve svém účetnictví „ekonomický“ vlastník (s. r. o.), který zároveň provádí účetní a daňové odpisování.
 
K bodu 2. dotazu: Ustanovení § 24 odst. 2 písm. k) bod 3 ZDP nelze v našem případě použít, protože z odpovědi k bodu 1. dotazu vyplývá, že automobil je v podstatě v obchodním majetku společnosti. Pak PHM i opravy se uplatní na základě dokladů (skutečnosti), a pokud jsou splněny podmínky nároku na odpočet, s uplatněním odpočtu DPH.
 
K bodu 3. dotazu: Z výše uvedeného vyplývá, že se nemůže jednat o žádný majetkový prospěch.
 
Závěrem bych chtěl doplnit, že při využití zajišťovacího převodu práva současně s výpůjčkou dochází ke změnám vlastnictví:
  1. Prodávající prodává automobil pořizovateli na základě kupní smlouvy – prodej není zachycen v registru vozidel.
  2. Převod vlastnictví z pořizovatele na úvěrového věřitele na základě zajišťovacího závazku.
  3. Po splacení úvěru v registru vozidel zapsána změna vlastnictví na pořizovatele.
Z hlediska DPH nejsou výše uvedené převody (převody realizované pouze v souvislosti se zajištěním závazku) zdanitelným plněním – viz Koordinační výbor KV 71/31.08.05.Článek byl připravený ve spolupráci s Daňovou kanceláří Ing. Radek Bílý.
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Ivan
5. 3. 2020 14:12:58
Pokud si někdo pořizuje auto na úvěr, tak by si měl prověřit všechny možnosti a nabídky.
Hlášení závadného obsahu

VERONIKA A.
9. 2. 2019 19:26:12
Dobrý den, u takovéhoto majetku ve společnosti nemohu uplatňovat náklady na auto paušálně že? děkuji
Hlášení závadného obsahu

Alena Hýžová
Uživatel POHODA
29. 12. 2017 12:43:53
Dobrý den, s.r.o. koupila automobil, ale nevím, jak ze smluv poznám zda jde o úvěr nebo o leasing. Byla sjednána Smlouva o zajištění závazku převodem práva. Dále je ve smlouvě o financování uvedeno, že v Registru silničních vozidel bude jako vlastník společnost, která úvěr poskytla, tedy Unicredit leasing, a s.r.o. je jako provozovatel vozidla. Prosím o radu, jak poznat o jaký typ financování jde a jak je to s odpisy a DPH u leasingu a jak u úvěru.Kdy mohu odpisovat , protože tuším u leasingu auto není majetkem s.r.o., ale majetkem leasingové společnosti, tudíž zde se auto nezařazuje do majetku a neodepisuje se. Nemám s tím žádné zkušenosti, prosím o vysvětlení . Děkuji Vám
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nárok na kompenzační bonus při souběhu SVČ a zaměstnání

22. 5. 2020 | Kompenzační bonus pro OSVČ není přiznán těm, kteří jsou zaměstnáni, pokud jim v důsledku zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Rozhodnou částkou pro účast na nemocenském pojištění jsou 3 000 Kč. Výjimku mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně. Zvláštním případem jsou zaměstnanci – pedagogové, u nich účast na nemocenském pojištění není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
NON STOP EXPRES s.r.o.
Dopravní agentura zabývající se vytěžováním vozidel všech tonáží.
www.nonstopexpres.cz

LX, s.r.o.
kompletní počítačový servis, dodávky HW, SW, operačních systémů.
www.lxw.cz

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,28 Kč
0,065 Kč
25,00 Kč
0,050 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 25.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru