Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Jak správně zaplatit daň finančnímu úřadu v roce 2014


Bc. Michaela Sobotková
13. 3. 2014
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Pro bezproblémové placení daní v roce 2014 je nutné znát odpovídající číslo bankovního účtu finančního úřadu.

Foto: Fotolia

 

Nejzazší termín pro odevzdání přiznání k dani z příjmů je úterý 1. dubna, pokud si daňové přiznání podáváte sami. Na jaké číslo účtu daň zaplatit? Pro ty, kteří v přiznání stále tápou, připravila Finanční správa praktické videonávody.


 
Pokud si podáváte daňové přiznání letos sami, a ještě jste tak neudělali, je nejvyšší čas tomu věnovat pozornost. Nejzazší termín odevzdání je úterý 1. dubna. Jestliže vám s přiznáním k dani z příjmů pomáhá daňový poradce, platí pro vás až datum 1. července (ale do 1. dubna musíte tuto skutečnost sdělit finančnímu úřadu).
 
Od 24. března do 1. dubna budou v rámci rozšířených úředních hodin otevřeny finanční úřady každý pracovní den od 8 do 18 hodin. Na úřad můžete zaběhnout také v dopoledních hodinách v sobotu 29. března. Seznam otevřených územních pracovišť v tento víkendový den naleznete na webových stránkách Finanční správy.
 
Jestliže v daňovém přiznání stále tápete, mohou vám pomoci videonávody, které připravila Finanční správa.
Novinky pro letošní rok v přiznání k dani z příjmů, termíny, úřední hodiny.
Jak pracovat s aplikací pro elektronické podání na Finanční správu krok za krokem.


Termín pro zaplacení daně je 1. duben. Komu dělá přiznání daňový poradce, má čas do 1. července. Do 2. května vrátí finanční úřad případný přeplatek na daních, pokud je přeplatek vyšší než 100 Kč.

Správné číslo bankovního účtu

Pro bezproblémové placení daní v roce 2014 je nutné znát odpovídající číslo bankovního účtu finančního úřadu a správný postup při poukazování finančních prostředků.
 
Dle zákona č. 456/2011 Sb., o Finanční správě České republiky, je výběrem daní pověřeno 14 finančních úřadů (finanční úřad s působností na území hlavního města Prahy a třináct finančních úřadů s územní působností krajů České republiky) a Specializovaný finanční úřad (dále jen „SFÚ“) s působností na celém území České republiky.
 
Daně se platí příslušnému finančnímu úřadu v české měně. Při každé platbě musí být uvedeno, na kterou daň je platba určena. Správné určení platby a její správné nasměrování v tomto smyslu znamená zaplatit na správný bankovní účet správce daně (finančního úřadu) místně příslušného pro danou daň a daný daňový subjekt.
 
Úplný tvar čísla bankovního účtu pro úhradu určité daně místně příslušnému finančnímu úřadu se sestaví z předčíslí bankovního účtu, z matrikové části a z kódu banky. Předčíslí bankovního účtu a matriková část jsou od sebe odděleny pomlčkou, za matrikovou částí bez mezery následuje lomítko a směrový kód České národní banky, u níž mají finanční úřady vedeny účty (kód 0710).

Základní části bankovního účtu

Předčíslí bankovního účtu v rozsahu dvou až pěti číslic jednoznačně určuje druh daně, k jejímuž vybírání je účet zřízen. Pro konkrétní druh daně je předčíslí vždy shodné pro všechny finanční úřady. Seznam předčíslí pro jednotlivé druhy daní je uveden v Příloze č. 2 (pro finanční úřady kromě SFÚ) a v Příloze č. 3 (pro SFÚ).
 
Matriková část (matrika) jednoznačně určuje finanční úřad. Všechny bankovní účty jednoho finančního úřadu mají vždy stejnou matrikovou část. Jejich seznam je uveden v Příloze č. 1 (pro finanční úřady včetně SFÚ).
 
Jako příklad uvádíme konstrukci celého čísla bankovního účtu pro úhradu daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti u Finančního úřadu pro Středočeský kraj, kdy správný úplný tvar bankovního účtu je: 713-77628111/0710.
 
Daňový subjekt může daň (zálohy na daň, splátky daně) uhradit prostřednictvím poštovní poukázky typu A nebo bezhotovostně prostřednictvím bankovního příkazu z bankovního účtu, případně formou internetového bankovnictví.
 
Za den platby daně je považován den, kdy je částka připsána na účet banky příslušného správce daně, tzn. finančního úřadu.


Zdroj: Finanční správa
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nárok na kompenzační bonus při souběhu SVČ a zaměstnání

22. 5. 2020 | Kompenzační bonus pro OSVČ není přiznán těm, kteří jsou zaměstnáni, pokud jim v důsledku zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Rozhodnou částkou pro účast na nemocenském pojištění jsou 3 000 Kč. Výjimku mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně. Zvláštním případem jsou zaměstnanci – pedagogové, u nich účast na nemocenském pojištění není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
AIT-Outsourcing.CZ,s.r.o.
IT správa, vedení účetnictví a zpracování mezd
www.ait-outsourcing.cz

LeonTax s.r.o.
Registrovaná daňová a účetní kancelář
www.leontax.cz

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,05 Kč
-0,020 Kč
24,61 Kč
-0,052 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 27.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru