Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Dokdy je třeba oznámit změny zdravotní pojišťovně?


Bc. Michaela Sobotková
7. 7. 2015
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Změnu trvalého pobytu musíte zdravotní pojišťovně nahlásit do 30 dnů.

Foto: Fotolia

 

Přestěhovali jste se, změnili jste jméno, narodilo se vám dítě nebo jste začali třeba podnikat? To vše musíte nahlásit své zdravotní pojišťovně. Jaké jsou termíny pro ohlášení změn zdravotní pojišťovně, zjistíte v následujícím přehledu.


 
Pro oznámení různých situací, které vás v životě potkají, jsou nastaveny zákonné lhůty. Oznámit změnu můžete písemně (poštou, e-mailem) nebo osobně ve své zdravotní pojišťovně. Můžete využít rovněž elektronickou podatelnu, pokud je na internetových stránkách příslušné zdravotní pojišťovny zřízena.

Co a kdy musíte zdravotní pojišťovně hlásit?

 • Oznámení změny jména, příjmení, trvalého pobytu nebo rodného čísla – tyto změny je nutné nahlásit pojišťovně do 30 dnů ode dne, kdy ke změně došlo.

 • Oznámení nástupu do zaměstnání a jeho ukončení – toto oznámení provádí zaměstnavatel, a to nejpozději do 8 dnů. Pokud ovšem zjistíte, že zaměstnavatel svoji povinnost nesplnil, musíte tak učinit sami. Vždy je tedy dobré si ihned po nástupu u zaměstnavatele ověřit, zda k tomuto nahlášení došlo. Zaměstnanec musí nahlásit zaměstnavateli, u které pojišťovny je pojištěný, případně to, že pojišťovnu změnil. Pokud tuto povinnost nesplníte a zaměstnavatel tuto změnu nenahlásí, může mu být vyměřena pokuta, kterou po vás může oprávněně požadovat.

 • Oznámení o zahájení a ukončení samostatné výdělečné činnosti – pokud se stanete osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ), musíte toto pojišťovně oznámit nejpozději do 8 dnů ode dne, kdy tuto činnost zahájíte nebo naopak ukončíte. Pokud podnikáte na základě živnostenského oprávnění, splníte tuto povinnost i tehdy, pokud učiníte oznámení na živnostenském úřadě přes Jednotný registrační formulář.

 • Oznámení o přechodu do kategorie tzv. osob bez zdanitelných příjmů (OBZP) – také tuto skutečnost musíte pojišťovně oznámit do 8 dnů. Osobou bez zdanitelných příjmů se stáváte pokud:

  • máte na území ČR trvalý pobyt,

  • nejste zaměstnancem, nebo nemáte příjmy ze samostatné výdělečné činnosti,

  • nepatříte do kategorie, za kterou platí pojistné stát (tedy nejste např. nezaopatřeným dítětem, nejste evidováni na úřadu práce nebo nejste na mateřské či rodičovské dovolené),

  • uvedené skutečnosti trvají celý kalendářní měsíc.

 • Oznámení skutečnosti, že za vás zálohy na zdravotní pojištění hradí nebo naopak přestal hradit stát – zde platí též lhůta pro oznámení 8 dnů. Stát platí pojištění např. za důchodce, nezaopatřené děti, ženy na mateřské či rodičovské dovolené nebo ty, kteří jsou evidováni na úřadu práce. Pokud tuto skutečnost neohlásíte a nebudete vykonávat žádnou činnost ani nebudete zaměstnáni či vedeni na úřadu práce, pojišťovna vás automaticky zařadí do skupiny osob bez zdanitelných příjmů a bude po vás požadovat hradit pojistné. Zbytečně vám tedy může vznikat dluh.

 • Narození dítěte – musíte jako jeho zákonný zástupce oznámit také do 8 dnů. Oznámení se podává té zdravotní pojišťovně, u které je pojištěna matka dítěte v den jeho narození.


Zdroj: VZP
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

bende
12. 9. 2017 10:29:31
dobry den, nastoupil jsem do zaměstnání v Praze, ale trvalý pobyt a pojišťovnu mám v Havířově, musím se osobně dostavit na pobočku se smlovou, nebo to jde i v Praze ? dekuji
Hlášení závadného obsahu

Mirek
16. 1. 2017 13:07:15
dobrý den mohu poprosit o odpověď jsem v invaludním důchodu prvního stupně 30% již rok nyní se mi důchod zvedl pricentově na 40% Kde mám co hlásit a zvedá se i častka na vyplácení důchodu děkuji za odpověď M.F
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Jindřich KREIS
Prodej a servis travních traktorů, sekaček, elektrokol a elektropohonů
www.elektromotokola.cz

Holubová Drahomíra
Kompletní zpracování účetnictví a mezd
tiscali.cz

Daňový kalendář

26. 8. 2019 Souhrnné hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Kontrolní hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Přiznání DPH (za červenec 2019)
2. 9. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka - popl. provozující zeměd. výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5000 Kč)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,78 Kč
0,045 Kč
23,22 Kč
-0,017 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 19.08.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru