Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Daňové zvýhodnění na dítě a opravný termín na VŠ


Ing. Jaromír Chlada
26. 8. 2014
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Foto: Fotolia

 

Může si rodič i nadále uplatňovat daňové zvýhodnění na dítě, které nesložilo státní závěrečnou zkoušku na vysoké škole a opravný termín je stanoven až na příští rok? Pokud si najde zaměstnání, může si uplatňovat slevu na studenta?


 
Dotaz:
Mohu si nadále i za měsíc červenec a srpen uplatňovat odčitatelnou položku na dítě v případě, že dcera (24 let) nesložila 16. 6. 2014 státní závěrečnou zkoušku na VŠ (magisterské studium) a opravný termín ji čeká až za rok? Má stále status studenta (potvrzení o studiu doloží opět v září). Od 23. 7. 2014 má dcera sjednáno zaměstnání na hlavní pracovní poměr na dobu určitou, přičemž hrubá mzda činí 15 000 Kč. Napadlo mě totiž, zda nebylo potřeba ke konci června oznámit změnu u mého zaměstnavatele a ukončit tak uplatňování daňového zvýhodnění na dítě? Pokud je stále možné uplatňovat daňové zvýhodnění na dítě u mě, může si současně dcera na sebe uplatňovat v zaměstnání slevu na studenta?


Odpovídá Ing. Jaromír Chlada, ekonomický a účetní poradce:

Nejdříve bych odpověděl na dotaz týkající se uplatnění daňového zvýhodnění na vyživované dítě. Toto zvýhodnění uplatní rodič v případě, pokud dítě je studentem a splňuje podmínku soustavné přípravy na budoucí povolání dle ustanovení § 12 až § 14 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře. Současně musí být splněna podmínka, že vyživované dítě žije s rodičem ve společné domácnosti.
 
Soustavná příprava na budoucí povolání začíná podle ustanovení § 14 odst. 1 zákona o státní sociální podpoře u studentů vysokých škol nejdříve dnem, kdy se dítě stává studentem vysoké školy, a končí dnem, kdy dítě ukončilo vysokoškolské studium.
 
V případě, kdy dcera nesložila státní závěrečnou zkoušku v řádném termínu a byl jí poskytnut termín náhradní, pak podle ustanovení § 55 zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách, platí, že dnem ukončení studia je den, kdy byla vykonána státní zkouška předepsaná na závěr studia nebo její poslední část.
 
Zákon tedy neřeší, zda bude zkouška vykonána v řádném termínu, nebo v termínu náhradním. Podmínkou je pouze to, že studium musí být ukončeno vykonáním stanovené zkoušky. Podle mého názoru do dne takového ukončení studia, tedy ve Vašem případě do příštího roku, zůstává dcera studentem, a tím i nezaopatřeným dítětem (samozřejmě nejdéle do 26 let věku).
 
U studentů vysokých škol nemá případné zaměstnání žádný vliv na uplatnění daňového zvýhodnění u rodiče. Nemusíte proto podle mne změnu oznamovat zaměstnavateli. Rovněž si dcera může slevu na studenta uplatnit ve svém zaměstnání.
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Al Alexová
17. 9. 2017 16:06:08
Syn, student VŠ na 3. pokus nesložil zkoušku v červnu 2017. Mzdová mi předložila k podpisu "růžový papír", kde jsem od července potvrzovala, že neuplatňuji slevu na dítě. Přesvědčovala jsem ji, že třeba bude ještě žádat o děkanský termín nebo ročník opakovat, měla jsem u ní uloženo potvrzení o studiu do září 2017, ale byla neoblomná. Syn byl přijat ke studiu stejného oboru znovu od 1. ročníku a VŠ vystavila synovi potvrzeni o studiu od 1.9. 2017. Mzdová účetní našeho školského zařízení ho odmítá přijmout,protože má datum vystavení 31.8. 2017. Mzdová mi vykládá něco o pokynu či vyhlášce resp. prováděcím pokynu mfcr v tom smyslu, že škola vystavila potvrzeni o den dřív než začíná období studia, ale co když prý student nenastoupi ke studiu. Když jí v tom prý dělám takový zmatek, mám si podat vyúčtování daně za rok 2017 sama.
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nárok na kompenzační bonus při souběhu SVČ a zaměstnání

22. 5. 2020 | Kompenzační bonus pro OSVČ není přiznán těm, kteří jsou zaměstnáni, pokud jim v důsledku zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Rozhodnou částkou pro účast na nemocenském pojištění jsou 3 000 Kč. Výjimku mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně. Zvláštním případem jsou zaměstnanci – pedagogové, u nich účast na nemocenském pojištění není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
PrimMat - SSŠP, s.r.o.
NÁROČNOST A VSTŘÍCNOST
www.primmat.cz

AGV-Rathouský
Vrata, brány, stínění - dodávka a montáž
www.agv-rathousky.cz

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,05 Kč
-0,020 Kč
24,61 Kč
-0,052 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 27.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru