Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Daňové a finanční aktuality 13


Redakce
8. 11. 2018
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Nový tiskopis Žádost o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění je možné poprvé použít za zdaňovací období 2018, tedy v roce 2019.

Foto: 123RF

chystase
 

V polovině roku 2019 by se mohli zaměstnanci opět dočkat proplácení prvních tří dnů nemoci ve výši 60 % mzdy. Víte, že můžete za zdaňovací období 2018 poprvé využít nový tiskopis Žádost o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění?


 
Pro zrušení karenční doby, tedy pro opětovné proplácení náhrady mzdy v prvních třech dnech stonání, se vyslovili minulý týden poslanci. Zaměstnanci toto rozhodnutí pochopitelně vítají, zaměstnavatelé už tak nejásají, i když by „na oplátku“ měli mít možnost snížit si odvody na pojistném o 0,2 %.

„Poslanci schválili pro zaměstnavatele nejhorší možnou variantu ze všech. Bylo by fér, kdyby byla zaměstnavatelům poskytnuta alespoň odpovídající kompenzace. To rozhodně není sleva ve výši 0,2 % na pojistném,“ komentuje situaci Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Podle Hanáka firmám tato sleva nemůže pokrýt zvýšené náklady, které budou mít s proplácením prvních tří dnů pracovní neschopnosti.

„Na základě statistik Ministerstva práce a sociálních věcí se zvýší nemocnost o dvě až tři procenta ročně. Celkové náklady se jim tedy zvýší odhadem o osm miliard korun. Díky snížení pojistného ušetří přibližně tři miliardy korun, což je na pokrytí veškerých nákladů málo,“ vysvětluje Jaroslav Hanák a doplňuje, že tento krok bude mít obrovské dopady především na výrobní firmy.

Je možné, že bude muset dojít také ke změně nastavených firemních benefitů. „Může se stát, že některé firmy zruší sickdays nebo 5. týden dovolené, na což doplatí všichni zaměstnanci. Ale i objem osobních nákladů ve firmách má své limity,“ uzavírá Jaroslav Hanák.

Autoři návrhu však oponují, že se jedná o nespravedlivé trestání zaměstnanců za stonání a lidé nemoci kvůli „prvním třem dnům zdarma“ přecházejí nebo si musí zbytečně brát dovolenou.

Proplácení prvních tří dnů v nemoci bylo zrušeno před deseti lety. Pokud novela zákoníku práce, která má změnit pravidla náhrady mzdy, projde přes Senát a prezidenta, mohli by se zaměstnanci dočkat zrušení karenční doby od července roku 2019.

Nový tiskopis pro poplatníky s příjmy ze závislé činnosti a pro plátce daně ze závislé činnosti

Víte, že můžete využít nový tiskopis pro poplatníky s příjmy ze závislé činnosti (zaměstnance) a pro plátce daně ze závislé činnosti (zaměstnavatele)? Jedná se o tiskopis Žádost o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění, který je nově k dispozici i v elektronické formě.

Tento tiskopis je možné poprvé použít za zdaňovací období 2018, tedy v roce 2019. A to pro poplatníky, kteří žádají plátce daně o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění.

Nově je tiskopis dostupný v těchto formátech:
  • ve tvaru PDF,
  • interaktivní tiskopis,
  • struktura XML dat ve formátu XSD.
V této souvislosti také Finanční správa znovu zveřejnila pro účely zdaňovacího období roku 2019 tiskopis Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti. Tento tiskopis je určen pro účely výpočtu záloh na daň, uplatnění měsíčních slev na dani a daňového zvýhodnění pro zdaňovací období 2019, popřípadě pro dodatečné uplatnění slev na dani a daňového zvýhodnění za rok 2018 v rámci žádosti o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění.

Tiskopis je k dispozici v těchto formátech:
  • ve tvaru PDF,
  • interaktivní tiskopis,
  • upravená struktura XML dat ve formátu XSD (možnost načítat více zaměstnavatelů u daňového zvýhodnění).
Od zdaňovacího období 2018 mají možnost zaměstnanci vyplňovat toto prohlášení k dani buď v tradiční listinné podobě, nebo v elektronické formě. Vždy bude záležet na rozhodnutí zaměstnavatele, jakou formu prohlášení k dani u svých zaměstnanců zvolí.

Oba výše uvedené tiskopisy budou zároveň v tištěné podobě dostupné na finančních úřadech v druhé polovině prosince 2018 a jsou již nyní zveřejněny v databázi daňových tiskopisů na webu Finanční správy.

Podrobnější informace naleznete ve sdělení pro plátce daně ze závislé činnosti v souvislosti s vedením mzdové agendy v elektronické podobě.


Související článek:
Daňové a finanční aktuality 12


Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy ČR, Finanční správa
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nezapomeňte zaplatit druhou splátku daně z nemovitých věcí

27. 11. 2020 | Pokud máte daň z nemovitých věcí vyšší než 5 000 Kč, musíte do pondělí 30. 11. zaplatit její druhou splátku. První byla splatná 31. 5. Pro zemědělce a chovatele ryb spadá termín první splátky na 31. 8. Daň je možné zaplatit bezhotovostně převodem na účet finančního úřadu, prostřednictvím SIPO, daňovou či klasickou složenkou nebo hotově.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
KLEMPO CZ s.r.o.
povrchová úprava kovů práškovou barvou, kovovýroba
www.klempo.estranky.cz

Podlahářství
Podlahářská firma zabývajíci se komplexní dodávkou podlahových krytin.
www.podlahari.net

Daňový kalendář

30. 11. 2020 Daň z nemovitých věcí (2. splátka)
30. 11. 2020 Daň z nemovitých věcí (2. splátka - popl. provozující zeměd. výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5000 Kč)
30. 11. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za říjen 2020
15. 12. 2020 Daň silniční (záloha za říjen a listopad 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,22 Kč
0,085 Kč
21,99 Kč
0,031 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 27.11.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru