Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Automobil ve vlastnictví jiné osoby pro služební účely


Bc. Michaela Hauzarová
10. 3. 2015
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Foto: Fotolia

 

Podnikatelé mohou v rámci své činnosti používat silniční motorové vozidlo ve vlastnictví jiné osoby. Jaké výdaje jsou pro ně daňově uznatelné a kdo musí platit silniční daň? Odpovídáme na další z vašich dotazů z online poradny.


 
 Dotaz:
Je možné využívat automobil ve vlastnictví jiné osoby, která není zaměstnancem firmy, pro služební účely? Pokud ano, co je k tomu zapotřebí?
 
 Odpovídá Bc. Michaela Hauzarová, účetní:
 
Podnikatelé mohou v rámci své činnosti používat silniční motorové vozidlo ve vlastnictví osoby jiné. Nejčastěji se jedná o tzv. finanční leasing. Předpokládám však, že předmětem dotazu je užívání vozidla ve vlastnictví jiné osoby na základě nájmu anebo výpůjčky. V obou případech se pro doložení uskutečněných služebních cest vozidlem a prokázání výdajů spojených s jeho provozem používá evidence jízd.
 
Pokud by měl podnikatel uzavřenou nájemní smlouvu z titulu užívání silničního motorového vozidla, může z hlediska zákona o daních z příjmů (zákon č. 586/1992 Sb., dále jen „ZDP“) uplatnit do výdajů (nákladů) toto nájemné (u daňových subjektů vedoucích účetnictví je nutné časové rozlišení).
 
Daňově uznatelné jsou výdaje (náklady) týkající se pracovních cest dle § 24 odst. 2 písm. k) bod 1 ZDP za pohonné hmoty spotřebované silničním motorovým vozidlem (v prokázané výši), pořízeným na finanční leasing nebo v nájmu. Daňově uznatelné, pokud není ve smlouvě uvedeno jinak, jsou pro nájemce výdaje (náklady) na provoz a běžnou údržbu vozidla (např. kapalina do ostřikovačů, mytí vozu atp.).
 
Pronajímatel je povinen zajistit a hradit na své náklady ostatní údržbu a veškeré opravy na vozidle (s výjimkou oprav v důsledku zavinění nájemce, kdy by vznikla povinnost k náhradě škody). Poplatníkem silniční daně je vlastník vozidla zapsaný ve velkém technickém průkaze – tedy nejčastěji pronajímatel, který si však může tuto částku promítnout do ceny nájmu.

Vozidlo využívané na základě výpůjčky či výprosy

Jestliže by vozidlo bylo využívané bezplatně na základě výpůjčky (jejím hlavním znakem je bezplatnost a dočasnost), pak má poplatník (vypůjčitel) nárok uplatňovat jako daňový výdaj náhradu výdajů za spotřebované pohonné hmoty podle vyhlášky Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (aktuální vyhláška má č. 328/2014 Sb.) s použitím údajů o průměrné spotřebě uvedených v technickém průkaze vozidla dle § 24 odst. 2 písm. k) bod 3 ZDP.
 
Uplatňovat nelze základní náhradu za 1 km jízdy ani skutečně doloženou spotřebu pohonných hmot. Obvyklé náklady spojené s užíváním vozidla hradí vypůjčitel. Výdaje za ostatní údržbu a veškeré opravy však hradí půjčitel. Poplatníkem silniční daně je vlastník vozidla zapsaný ve velkém technickém průkaze.
 
Další možností je výprosa, která se od smlouvy o výpůjčce liší především tím, že při bezplatném přenechání věci se neujedná doba, po kterou smí výprosník věc užívat, a ani účel, ke kterému se má věc užívat. Daňové dopady u výprosníka jsou v podstatě stejné jako u vypůjčitele.
 
Oblast užívání silničních motorových vozidel pro účely podnikání je velice obsáhlá a vzhledem k daňové optimalizaci je potřeba pečlivě zvážit všechny individuální podmínky daného případu.
 
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
LUMIXMETAL s.r.o.
Společnost zabývající se prodejem celého sortimentu hutních materiálů.
www.lumixmetal.cz

Bowling, Pizza, Rozvoz
Bowling. Stylové prostředí - grand canyon. Rozvoz pizzy

Daňový kalendář

26. 8. 2019 Souhrnné hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Kontrolní hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Přiznání DPH (za červenec 2019)
2. 9. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka - popl. provozující zeměd. výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5000 Kč)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,78 Kč
0,045 Kč
23,22 Kč
-0,017 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 19.08.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru