Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

5 nejčastějších chyb v daňovém přiznání


Redakce
15. 3. 2018
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Poplatníci často špatně uplatňují odčitatelné položky a slevy na dani.

Foto: 123RF

 

Termín odevzdání daňového přiznání se plíživým krokem blíží. V tomto článku si popíšeme pět chyb, které v daňových přiznáních nejčastěji děláme a na které bychom si měli dát pozor.


 
Na odevzdání daňového přiznání máme již jen necelé tři týdny. Posledním dnem pro podání je úterý 3. dubna 2018. Tento den je zároveň posledním dnem pro úhradu daně a úřední hodiny finančních úřadů budou z toho důvodu otevřeny od 8:00 do 18:00 hodin. Daňové přiznání lze ale jednoduše odevzdat i elektronicky nebo poštou.

Ti, kteří upřednostňují osobní podání, mohou i v menších obcích podat svá daňová přiznání, jelikož zaměstnanci Finanční správy uskutečňují výjezdy do obcí, kde se s nimi můžete o daňovém přiznání poradit a rovnou ho i odevzdat.

Níže si popíšeme pět chyb, které lidé v daňových přiznáních nejčastěji dělají a na které bychom si měli dát pozor, abychom měli formulář dobře vyplněný a daňovou povinnost správně vypočítanou.

Pět nejčastějších chyb v daňovém přiznání

Poplatníci často špatně uplatňují odčitatelné položky a slevy na dani. Například tzv. školkovné uplatňují v maximální možné výši, ačkoliv reálně zaplatili nižší částku. Nebo úroky z hypotéky si uplatňuje ten, kdo není vlastníkem předmětu bytové potřeby.

Podnikatelé by si v přiznání za rok 2017 měli dát pozor na odčítání slevy na manželku a daňové zvýhodnění na dítě, a to v návaznosti na výši příjmů, ze kterých výdaje příslušným procentem uplatňují.

Mnoho poplatníků chybně uplatňuje slevu na manželku (manžela). Nejčastější chybou bývá nezahrnutí nemocenských dávek, podpory v nezaměstnanosti nebo peněžité pomoci v mateřství (tzv. mateřské) do příjmů manželky (manžela). Mateřská bývá zaměňována s rodičovským příspěvkem, který představuje dávku státní sociální podpory (stejně tak i porodné), a do vlastních příjmů manželky se pro účely uplatnění této slevy nezahrnuje. Přesný výčet příjmů naleznete v článku Uplatnění slevy na manželku či manžela.

Poplatník vyživující dítě, jež s ním žije ve společné domácnosti, má nárok na daňové zvýhodnění. Pokud vyživuje dítě v jedné společně hospodařící domácnosti více poplatníků (oba rodiče), nárok může za tentýž kalendářní měsíc uplatnit pouze jeden z nich. Nejčastější chybou bývá právě duplicitní uplatnění jednoho dítěte dvěma poplatníky, ať už z důvodu nedorozumění, či chybného posouzení společně hospodařící domácnosti.

V neposlední řadě zapomínají lidé často také daňové přiznání na konci podepsat.


Související články:
Daňové přiznání za rok 2017 podejte do 3. dubna
Slevy na dani z příjmů fyzických osob za rok 2017
Nezdanitelné části základu daně u FO za rok 2017
Daň z příjmů fyzických osob za rok 2017 v příkladech


Zdroj: Finanční správa
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Kompenzační bonus pro společníky malých s. r. o.

28. 5. 2020 | Společníci malých s. r. o. si budou moci podávat žádost o kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně za období od 12. 3. do 8. 6. 2020. Sněmovna dnes přehlasovala Senát.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Bio obchod Bazalka
Bazalka Hradec Králové: obchod, vegetariánská restaurace, rozvoz
www.bazalkahk.cz

AirFilters
výroba vzduchových filtrů, čištění vzduchotechniky suchým ledem.
www-airfilters.cz

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,92 Kč
-0,100 Kč
24,17 Kč
-0,353 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 29.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru